מילון מונחים - אנרגיה סולארית: התקנת מערכת סולארית מסחרית והשכרת גגות | יהל אנרגיה

מילון מונחים

הספק מערכת סולארית

מבחינת חברת חשמל, הספק מערכת סולארית מחושב ע"פ סך הספק הממירים. ואכן, הזרם או ההספק המוזרם מהממיר הסולארי לא יכול לעבור את מה שהוגדר. מבחינת הקבלנים ולקוחותיהם, הספק המערכת הסולארית נחשב ע"פ סך הספק הפנלים. ולמה?

הפנלים הסולארים הנמצאים בכניסת הממירים מזרימים זרם שעוצמתו משתנה בהתאם לכמות האור המגיע לפנלים. כדי לנצל היטב את יכולות הממיר, ניתן 'להעמיס' בכמות פנלים שסך ההספק שלהם גדול בכ 50% יותר מהספק הממיר. 

​​​​​​​לדוגמא, מערכת בהספק מותקן (סך הספק הפנלים) של 280 קילוואט יכולה להיות מותקנת על ממירים בהספק 200 קילוואט.

קילוואט-שעה – קוט"ש (kWh)

יחידת מידה לאנרגיה. שווה לכמות הספק של קילוואט (1000 וואט) אחד במשך שעה .זהו גודל שימושי למדידה של צריכת האנרגיה ולפי כמות הקוט"ש משלמים/מקבלים לחברת חשמל.

קילוואט פיק (KWh) – קילוואט מותקן

יחידת מידה לאנרגיה בתנאי מעבדה . יחידה זו משמשת להשוואה ולהגדרת פוטנציאל כל המערכות. 2 מערכות בעלות אותו הספק מותקן (kWp) הממוקמת באיזורים שונים ,תחת תנאים שונים כמו טמפ' ועוצמת קרינת השמש,יתנו בפועל הספק שונה.לדוגמא:מערכת של 1kWp בארץ תתן 1500-1700 קוט"ש בשנה בעוד שאותה המערכת תתן בגרמניה רק 800-1000 קוט"ש בשנה.

מונה דו כיווני

כשמו כן הוא. מונה במקביל הן את כמות החשמל הנצרכת על ידי הצרכן מהרשת והן את כמות החשמל שהוא מספק לרשת.

מונה ייצור

מונה הייצור מונה את כמות החשמל המיוצרת ע"י המערכת הסולארית.מותקן בהמשל לממיר המתח.

ממיר המתח

ממיר את המתח המופק ע"י הפנלים מזרם ישר DC לזרם חילופין AC המתאים לשימוש הביתי ולהזנה לרשת החשמל הארצית.

ניצולת

היחס בין עוצמת השמש הפוגעת בפנל סולארי וההספק החשמלי שהוא מייצר.לדוגמא,אם עוצמת הקרינה היא 1000 וואט על פנל סולארי בשטח של 1 מ"ר ובנצילות של 10% הפנל יפיק הספק חשמלי של 100 וואט.

מולטי קריסטלין (Multi crystalline)

טכנולוגיה העשויה חומר סיליקוני חצי מוליך שממנו עשויים תאים סולריים. תצורת החומר בעלת ריבוי גבישים ולעיתים החומר נקרא פולי קריסטלין.תצורת תא המורכב מגביש יחיד נקראת מונו קריסטליין. הנצילות והמחיר של המונו קריסטליין טובה יותר ומעט יקרה יותר בהתאמה.

מערכת עקיבה סולארית

מערכת סולארית שעוקבת אחר תנועת השמש.לרב,המערכת עוקבת אחר השמש ממזרח למערב,ולעיתים גם בכיוון צפון דרום.מערכת עקיבה יקרה יותר ודורשת שטח רב יותר אך נצילותה גבוהה פי -2 ממערכת סטטית.


מעניין אתכם לשמוע עוד?
השאירו פרטים לתיאום פגישה

    ֿֿֿֿ

    • מתאים לגגות של למעלה מ- 700 מ"ר
    לתיאום פגישת ייעוץ