השקעה במערכת סולארית

בעשר השנים האחרונות, מחירי המערכות הסולאריות ירדו במאות אחוזים. הסיבה העיקרית (אך לא היחידה) היא שיפור בטכנולוגיה ונצילות הפאנל הסולארי לצד ייעול תהליכי ייצור חשמל ירוק. סיבה נוספת לירידת המחירים היא עידוד האזרחים (ע"י מתן תמריצים כספיים) לייצור חשמל נקי כחלק מהמלחמה בהתחממות האקלים העולמי והרצון להשתחרר מהתלות במוצרי הנפט למניהם.

מחיר מערכת סולארית

באופן כללי, מחיר מערכת סולארית נמדד בשוק כיחידות של kWp (Kilowatt Peak) או 'קילוואט מותקן'. נניח חיבור חשמלי של ארבעה (4) פאנלים סולאריים שההספק המירבי (Peak) של כל אחד מהם הוא 250W (בפועל, בימים אלו קיימים פנלים סולאריים בהספק מרבי של 440 וואט), יוצרים יחד 1000W השווים קילוואט מותקן אחד.

מחירי המערכות הסולאריות משתנים בצורה משמעותית לפי ההספק שלהן ולפי המפרט הטכני המוצע. מחיר מערכת ביתית (עד 15 קילוואט מותקן) יכול לנוע סביב 5,000 ₪ לקילוואט מותקן, מערכת סולארית בהספק של  50 קילוואט עולה כ 200,000 ₪ + מע"מ. כלומר כ 4,000 ₪ לכל קילוואט מותקן (kWp). מחיר של מערכת בהספק של 150 קילוואט יכול לנוע סביב כ 3,000 ₪ לכל קילוואט מותקן.

קצת על המפרט הטכני

מרבית הלקוחות בעיקר מתייחסים לרכיבים הדומיננטים במערכת הסולארית – הפאנלים הסולאריים והממירים הסולארים. אך מעבר לרכיבים אלו קיימים עוד המון מרכיבים שיש לקחת בחשבון שמשפיעים על המחיר. החל מסוג הברגים (שלא יחלידו ויישברו עם השנים) דרך עובי כבלים (שמשפיעים על הפסדי התפוקה) וכלה באיכות המתקינים שבפועל יתקינו את המערכת הסולארית על הגג.

איך לבחור הסדרה רגולטורית?

מעבר למחיר המערכת שמשפיע על זמן החזר ההשקעה, יש לבחור את ההסדרה הרגולטורית המתאימה ביותר לבעל המערכת הסולארית. מרבית בעלי המערכות בוחרים להצטרף להסדרה התעריפית העסקית. בהסדרה זו, הספק המערכת גדול מ 15 קילוואט וקטן מ 100 קילוואט (עד תאריך ה 01/06/20 ניתן להרשם גם לאותה הסדרה תעריפית עם מגבלה של מערכת בהספק של עד 200 קילוואט) בעל המערכת מקבל תעריף קבוע של 0.45 ₪ (נכון לפברואר 2020) לכל קוט"ש שהמערכת מייצרת.

כמה קוט"ש המערכת מייצרת? בארץ שטופת השמש שלנו, כל קילוואט מותקן (שמותקן לכיוון דרום) מייצר כ 1,700 קוט"ש בשנה (בדרום הארץ קצת יותר, בצפון הארץ קצת פחות). קיימות הסדרות נוספות שיכולות להתאים לבעלי גגות גדולים במיוחד ובפרט לצרכני חשמל 'כבדים'.
 
נבחן פיננסית השקעה במערכת סולארית בהספק של 75 קילוואט מותקן בעלות של 3,750 ₪ לכל קילוואט מותקן שצריכה שטח של כ 600 מ"ר. מימון המערכת במקרה זה נעשה ללא הלוואה. מחיר התחזוקה השנתי שמתבצע ע"י חברה חיצונית עומד על כ 100 ₪ .

ניתן לראות שתשואת הפרויקט השנתית עומדת על כ 16.5%.

פירוט התזרים של מערכת זו לאורך 25 שנים:

נבחן פיננסית השקעה במערכת סולארית בהספק של 140 קילוואט מותקן בעלות של 3,000 ₪ לכל קילוואט מותקן שצריכה שטח של כ 1,200 מ"ר. מימון המערכת במקרה זה נעשה ללא הלוואה. מחיר התחזוקה השנתי שמתבצע ע"י חברה חיצונית עומד על כ 95 ₪ .
ניתן לראות שתשואת הפרויקט השנתית עומדת על כ 21.3%.

פירוט התזרים למערכת זו ל 25 שנים:


מעניין אתכם לשמוע עוד?
השאירו פרטים לתיאום שיחת וידאו

    ֿֿֿֿ

    לתיאום פגישת ייעוץ