מהי אנרגיה סולארית | אנרגיה סולארית ממערכות סולאריות | יהל אנרגיה

מהי אנרגיה סולארית

אנרגיה סולארית היא אנרגיה זמינה שמקורה מן השמש הזורחת על פני כל כדור הארץ. מתקני אנרגיה סולארית ממירים את האור והחום הקורנים מן השמש לאנרגיה תרמית או לחשמל. היום באמצעות טכנולוגיות הולכות ומתפתחות משמשת אנרגיה זו לצרכים תעשייתיים או לצורך יצירת חשמל.

ניתן לחלק את הטכנולוגיה של אנרגיה סולארית באופן כללי כאנרגיה אקטיבית או פסיבית, תלוי בדרך שבה הן לוכדות, ממירות ומפיצות את האנרגיה הסולארית. אנרגיה סולארית אקטיבית כוללת את השימוש של פאנלים פוטו-וולטאים, מרכזי אור תרמו סולארים, משאבות או מאווררים הרותמים את האנרגיה הסולארית לשימושן. בעוד שאנרגיה סולארית פאסיבית כוללת מיקום הבניין לשמש או כנגדה, בחירת חומרים עם מסה תרמית חיובית או תכונות פיזור אור הלוכדים את האנרגיה הסולארית.

הפקת חשמל באמצעות תאים סולאריים

תא סולארי או תא פוטו-וולטאי הוא האלמנט הבסיסי המרכיב את הפאנל הסולארי במערכת לייצור חשמל. לרוב, מחברים מערך של לוחות סולאריים בצורה טורית או מקבילית ומקבילים מערכת פוטו-וולטאית, או בקיצור PV. ייצור החשמל מתרחש באופן טבעי מאור השמש ותפוקתו נמדד ביחידות וואט.

אנרגיה סולארית זמינה שמקורה מן השמש הזורחת על פני כל כדור הארץ. מתקני אנרגיה סולארית ממירים את האור והחום הקורנים מן השמש לאנרגיה תרמית או לחשמל.

כיצד עובדים פאנלים סולאריים?

המרכיב העיקרי של כל מערכת פוטו-וולטאית הוא התאים הפוטו-וולטאים העשויים מסיליקון, הנקראים גם תאים סולאריים. תאי הסיליקון הם למעשה חומרים מוליכים למחצה, וכאשר חלקיקי אור (פוטונים), הקיימים בקרינת השמש הישירה החודרים אל התא הסולארי, משחררים אלקטרונים חופשיים הזורמים אל פס הולכה ויוצרים זרם חשמלי ישר (DC). אותו הזרם מומר לזרם חילופין (AC) ומוזן אל רשת החשמל.

יתרונות האנרגיה הסולארית

אנרגיית השמש מצויה בשפע, בחינם וניצולה אינו פוגע בסביבה, בניגוד לשריפת דלקים מאובנים (פוסיליים) המשחררת גזי חממה. הדרך הטובה ביותר לנצל אנרגיה סולארית זה המרתה לחום בשיטה תרמו-סולארית או תאים סולאריים לצורך יצירת חשמל באופן ישיר.

אנרגיה סולארית היא מקור אנרגיה בלתי נדלית ונקראת אנרגיה מתחדשת. הטכנולוגיה הפוטו-וולטאית מתפתחת באופן מתמיד. בכל כמה שנים הקיבולת מוכפלות, ופיתוח התקנת מערכת אנרגיה סולארית משתכללת וכך גם ההשקעה הפכה לכדאית כלכלית.

האם העתיד כבר כאן?

בעשור 2010–2020 רואים מגמה ברורה לעידוד השימוש באנרגיה מתחדשת וכך גם הפכה אותה לכדאית כלכלית. העובדה שההספק הכול של צריכת החשמל העולמית השנתית משתווה להספק הכולל של קרינת השמש במשך כמה שעות ספורות הופכת את האנרגיה הסולארית למרכיב משמעותי בשוק האנרגיה העולמי ולאחד ממקורות האנרגיה חלופית החשובה ביותר שיש לנו.

בשנת 2011, ראש סוכנות האנרגיה הבינלאומית אמר כי "פיתוח טכנולוגיות אנרגיה סולארית, בלתי נדלות ונקיות יהיה צעד ענק לאנושות לטווח ארוך. הביטחון האנרגטי של מדינות יגדל וייצור יתרונות תוך הסתמכות על משאבים מקומיים, בלתי נדלים ובעיקר לשפר קיימות, להפחית את הזיהום, לצמצם את העלויות של שינוי האקלים ולשמור על מחירי דלק נמוכים. יתרונות אלה הם גלובליים ובהכרח יש לקחת אותם בחשבון כשבוחנים השקעה בטכנולוגיות אנרגיה סולארית. השקעה בטכנולוגיות אנרגיה סולארית צריכה להיות גדולה ובעלת שותפים רבים".


מעניין אתכם לשמוע עוד?
השאירו פרטים לתיאום פגישה

    ֿֿֿֿ

    • מתאים לגגות של למעלה מ- 700 מ"ר
    לתיאום פגישת ייעוץ