מערכת סולארית תעריפית משולבת - מערכות סולאריות לעסקים - Yahel Energy

מערכת סולארית תעריפית משולבת עם מערכת סולארית לצריכה עצמית

בעלי מפעלים, חברות ומבני משרדים? עומד לרשותכם שטח גג רחב ידיים? זה הזמן לדעת הכול על כל היתרונות הנלווים להתקנתן של מערכות סולאריות לצרכני חשמל "כבדים".

הקמת מערכות סולאריות לצרכני חשמל "כבדים"- מה חשוב לדעת?

בסוף שנת 2018, נכנסה לתוקפה תכנית ההסדרה של רשות החשמל בכל הנוגע להקמתן של מערכות סולאריות ייעודיות לייצור חשמל על גבי גגות בגדלים שונים בכל רחבי הארץ. על פי עיקרי התכנית, לרשות כל בעל גג מבנה, עומדת האפשרות לפעול להקמתה והתקנתה של מערכת סולארית אשר תשמש למטרות ייצור חשמל והזרמתו לרשת אותו ניתן למכור לחברת החשמל בתעריף קבוע לתקופה של 25 שנים!!!

בנוסף, ובמידה ולבעל הגג צריכת חשמל 'מכובדת', ניתן להתקין מערכת סולארית נוספת לשימוש עצמי, כך שבעצם בעל הגג חוסך צריכת חשמל מהרשת ובכך מחזיר את השקעתו.

ההסדרה מיועדת לגגות של עד 1,200-1,300 מ"ר, כאשר בגגות גדולים יותר ניתן להתקין מערכת סולארית נוספת. בעיקרון, מסלול ההסדרה קשור לאופי וכמות צריכת החשמל במקום, ולכן, מומלץ להיוועץ עם אנשי מקצוע בתחום התכנון והקמה של מערכות סולאריות על מנת להתאים את גודל המערכת המיועדת לצריכת החשמל במבנה.

חשוב לציין שבמקרים בהם המערכת הסולארית מיועדת מראש לצרכי ייצור חשמל שלא לצריכה עצמית, כל קילוואט המיוצר מהמערכת הסולארית, יזכה את בעלי הגג ב-45 אג' וזאת במסגרת חוזה הסדרה אל מול רשות החשמל במסגרתו תעריף זה מובטח לו למשך 25 שנה. במאמר זה אנו נבחן את האפשרות של התקנת שתי מערכות סולאריות שיפיקו חשמל הן למכירה והן לשימוש עצמי.

עיקרי תכנית ההסדרות השונות

אסדרה תעריפית – תכנית ההסדרה להקמת מערכות סולאריות לייצור חשמל באסדרה התעריפית, מורכבת משני מסלולי הצטרפות שונים הנקבעים בהתאם לרצונו של בעל המערכת הסולארית. מסלול אחד בהסדרה התעריפית הוא התחשבנות ע"פ הזרמה. המסלול השני הוא התחשבנות ע"פ ייצור. שיקול הדעת לבחירת אחד המסלולים משתנה בהתאם לאופי צריכת החשמל בשטח המבנה ובהתאם לגודל השטח העומד לרשות בעל המערכת לצרכי הצבתה של המערכת הסולארית. מסלולי ההסדרה מיועדים גם לבעלי גגות פרטיים (בתים פרטיים) וגם לבעלי גגות של מבנים תעשייתיים ומסחריים, לרבות, מוסדות, מפעלים, מחסנים, מבני משרדים וכדומה. התעריף המתקבל עבור כל קוט"ש ממערכת סולארית ביתית הוא 48 אג' לפני מע"מ. התעריף המתקבל לכל קוט"ש ממערכות סולאריות עסקיות (מעל 15 קילוואט) הוא 0.45 אג' לפני מע"מ. יש לציין שתעריפים אלו לא צמודים למדד או לכל משתנה אחר.

מסלול התחשבנות ע"פ הזרמה – במסלול זה, התקבולים מחושבים ע"פ כמות הקוט"ש שהוזרם לרשת ונמדד במונה הצריכה הדו כיווני שהותקן ע"י חברת חשמל. כלומר, החשמל המיוצר ונצרך מהמערכת הסולארית בזמן היווצרותו מייצר חיסכון של צריכה מהרשת. על החשמל המוזרם לרשת מקבלים 0.45 ₪ לכל קוט"ש.
מסלול התחשבנות ע"פ ייצור – במסלול זה, התקבולים מחושבים ע"פ סך כמות הייצור כפי שנמדד במונה הייצור ביציאת המערכת הסולארית. כלומר, לא משנה לבעל המערכת האם הוא השתמש בחשמל שיוצר או לא, מכיוון שהוא מקבל 0.45 ₪ לכל קוט"ש שנוצר.

הסבר נוסף – המערכת הסולארית מייצרת חשמל, אשר נמדד ראשית במונה הייצור ומוזרם לארון החשמל של הצרכן באתר (במקום הצריכה). כאשר יש צורך בחשמל המיוצר באתר, החשמל מוזרם לשם, וכאשר אין צריכת חשמל באתר, החשמל המיוצר מוזרם לרשת החשמל הארצי דרך מונה הצריכה הדו כיווני שמשמש כחיבור חשמל ראשי בכניסה לאתר.

אסדרה לצריכה עצמית (ברירת מחדל) – באסדרה זו, בעל המערכת צורך את החשמל המיוצר במקום הצריכה ובכך חוסך מצריכת החשמל מהרשת. בכל זמן בו הייצור גדול מהצריכה, החשמל המיוצר מוזרם לרשת ועליו מקבלים תעריף משתנה בהתאם לביקוש/היצע שקיים ברשת. התעריף כיום עבור קוט"ש שמוזרם לרשת באסדרה זו עומד על כ 0.16 ₪. ניתן לתאר שתעריף של 0.16 ₪ הוא תעריף נמוך אשר לא מייצר תשואה מספקת למערכת הסולארית. אך במידה ובעל המערכת הוא צרכן גדול והחיסכון שהמערכת הסולארית תייצר לו הוא משמעותי, התעריף הממוצע של החיסכון יחד עם החלק הזניח שיוזרם לרשת כבר אכן מייצר תשואה יפה להחזר ההשקעה.

התקנת מערכות סולאריות לייצור חשמל – מה חשוב לדעת?

על מנת לעודד יותר ויותר בעלי מבנים בהם קיים גג ייעודי להתקנתן של מערכות סולאריות, הוחלט לבטל חסמי בירוקרטיה אשר היו מונהגים במהלך השנים, ובניהם הדרישה לקבלת היתר בנייה למתקן חשמל סולארי על הגג והדרישה לתשלום מס השבחה וארנונה. לפיכך, עלויות ההקמה וההתקנה של המערכת הסולארית, מהוות כמעט את העלות היחידה לה נדרשים בעלי הגגות בדרך לייצור חשמל לצריכה עצמית ו/או למכירתו בחזרה לרשות החשמל.

מערכות סולאריות לייצור חשמל, הן מערכות אנרגיה מתחדשת המורכבות מפאנלים סולאריים שמטרתם "ללכוד" את אנרגית השמש ולהפוך אותה לכוח אנרגטי המסוגל להפיק ולייצר חשמל. מערכות אלו מתוכננות ומוקמות על ידי חברות שונות העוסקות ומתמחות בנושא, כאשר הליך התכנון הינו הכרחי מכיוון שמערכות אשר לא תוכננו בקפידה עלולות להוביל להוצאות רבות ולפגיעה ביכולותיה של המערכת לייצר חשמל באופן רציף, ולכן, חשוב שהליכי התכנון, ההקמה והתקנה של המערכות הסולאריות, ייעשו על ידי חברות מובילות ומנוסות בענף.

חשוב לדעת: כיום, תוכלו ליהנות ממגוון רחב של מסלולי מימון באמצעות המערכת הבנקאית בישראל לצורך הקמת מערכות סולאריות לייצור חשמל.


מעניין אתכם לשמוע עוד?
השאירו פרטים לתיאום פגישה

    ֿֿֿֿ

    • מתאים לגגות של למעלה מ- 700 מ"ר
    לתיאום פגישת ייעוץ